Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου 2013

Α΄1 Φθιώτιδας: Η 1η αγωνιστική | Βαθμολογίες – Αποτελέσματα

__________

Βροχή από γκολ στην πρώτη αγωνιστική της Α΄1 Φθιώτιδας, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς τα 11 μόνο τέρματα που σημειώθηκαν στην αναμέτρηση της Προοδευτικής Λάρυμνας με την Σπερχειάδα, με το σκορ να σταματάει στο 7-4.
Εύκολη νίκη, όπως αποδείχτηκε, για τον Οπούντιο Μαρτίνου, που επικράτησε με 3-0 των Καμένων Βούρλων.
Η έκπληξη της αγωνιστικής έγινε στο γήπεδο των Λιβανατών, με την τοπική ομάδα να παίρνει τελικά τη νίκη με 2-1 απέναντι στην περσινή πρωταθλήτρια Στυλίδα, αν και στο 65΄έμεινε με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Ζερζεβούλη.
Η Μαλεσίνα, αν και δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να επιβληθεί με 1-4 του μαχητικού Ολυμπιακού Λαμίας.
Σ΄ένα μέτριο παιχνίδι, ο Ευρυτανικός πήρε τη νίκη με 2-1 απέναντι στην νεανική ομάδα της Ακαδημίας/ Ηρακλή, που στάθηκε ωραία μέσα στο γήπεδο, χωρίς όμως να καταφέρει να αποσπάσει κάποιο βαθμό.
  • Οι ανατροπές της αγωνιστικής ήρθαν από το Λιανοκλάδι και από το Νέο Κρίκελλο.
Η ομάδα του Ηλία Ρήγα (Αγρότης Λιανοκλαδίου), αν και έμεινε πίσω στο σκορ με πέναλτι του Πόρρου, «γύρισε» το παιχνίδι με τον Κυριτσόπουλο και τον Παπανάγνο.
Το Νέο Κρίκελλο, σε μια δύσκολη έξοδο στην έδρα του Ελατειακού, είχε την ατυχία να δεχτεί γκολ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Παρ΄όλα αυτά οι παίκτες του Γιάννη Αποστόλου, έδειξαν χαρακτήρα, ισοφάρισαν και στο 95΄πέτυχαν το 1-2.
Ο νεοφώτιστος Αστέρας Σταυρού, αν και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 0-2 στο ημίχρονο, δεν μπόρεσε να διατηρήσει το προβάδισμα και με 2 γρήγορα γκολ, η ομάδα του Ηλία Μπακούμη (Ένωση 2010), ισοφάρισε με το 2-2 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.
Τέλος, η Αταλάντη, έχοντας στον πάγκο της –ως υπηρεσιακό προπονητή- τον Δημήτρη Ασημάκη, πέρασε νικηφόρα από τον Άγιο Κωνσταντίνο με 0-1.