Δευτέρα 14 Ιανουαρίου 2013

Α1 Αταλάντη – Ολυμπιακός Λαμίας 1-1

__________ 4
 11 0
Σε ένα πολύ καλό αγωνιστικό χώρο και με πολύ καλές καιρικές συνθήκες, Αταλάντη και Ολυμπιακός Λαμίας μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις. Στο 1ο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε πιο ορεξάτος και στο 16ο λεπτό  ευτύχησε να προηγηθεί με γκολ του Νίκου Χαλαστάνη ύστερα από πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος. Στην συνέχεια η Αταλάντη ανέβασε στροφές ισορρόπησε το παιχνίδι και λίγο έλειψε να ισοφαρίσει στο 45΄ σε φάση διαρκείας.
Στο 2ο ημίχρονο η Αταλάντη μπήκε αποφασισμένη να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ, πράγμα που το κατάφερε με τον Κλωτσοτήρα, ύστερα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Ο Ολυμπιακός κλείστηκε στα καρέ του αφού από το 40 έπαιζε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Προβιά προσπαθώντας να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας, πράγμα που τελικά κατάφερε.

Αναλυτικά οι φάσεις:
Α ημίχρονο.  Ερυθρόλευκος αιφνιδιασμός….

4. Φάουλ για Ολυμπιακό με Προβιά σε καλή θέση η μπάλα άουτ.
9. Σέντρα από τα αριστερά του Μπίκου η μπάλα στο ύψος της περιοχής φτάνει στο Δημητρέλη ο οποίος καθυστερεί και τον προλαβαίνει ο αμυντικός της Αταλάντης.
15. Ατομική προσπάθεια Χαλαστανη μέσα στην περιοχή ανατρέπεται και πέναλτι. Την εκτέλεση αναλαμβάνει ο ίδιος παίκτης κάνοντας το 1-0

21. Μεγάλη ευκαιρία της Αταλάντης Τζιβελέκη το σουτ λίγο άουτ.
25. Σέντρα από δεξιά  για την Αταλάντη στο ύψος του πέναλτι ο Ηλιόπουλος, στελνει την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
30. Αντιαθλητικό χτύπημα του Χημευτού στον Παντελή ο διαιτητής Δουδούμης, κακώς δε δείχνει κάρτα.
33 Φάουλ για την Αταλάντη από τα δεξιά καλό σουτ από τον Τσακανίκα η μπάλα λίγο άουτ.
40 Δεύτερη κίτρινη στον Προβιά και αποβολή του. Σωστή η υπόδειξη του διαιτητή.
45 Η καλύτερη φάση του αγώνα  για την Αταλάντη.  Φάση διαρκείας  στα καρέ του Δελούκα διπλή επέμβαση του τελευταίου πάνω την γραμμή στην επαναφορά νέο σουτ η μπάλα στο δοκάρι.

Β ημίχρονο. Η μπάλα στο μισό γήπεδο..

65. Δεύτερο δοκάρι από σουτ Τζιβελέκη μέσα στην μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού
70. Ευκαιρία Δημητρέλη από κόρνερ Μπίκου διώχνει ο Δαμίγος με υπερένταση.
77. Πέναλτι για Αταλάντη στην εκτέλεση ο Κλωτσοτήρας 1-1.

80.Σέντρα από τον Μάστορη, σουτ Τζιβελέκη από το ύψος του πέναλτι λίγο άουτ.
85. Ωραία προσπάθεια Χαλαστάνη ,το σουτ που επιχειρεί έξω από την περιοχή λίγο άουτ.

Ο αντιπρόεδρος του Ολυμπιακού Λαμίας Χρήστος Μακρής, με τον Γιώργο Δημητρέλη
Η Αταλάντη ήταν στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού καλύτερη και αν ήταν λίγο πιο τυχερή, μπορούσε να πάρει τους τρεις βαθμούς.
Διακρίθηκαν οι Τζιβελέκης Κλωτσοτήρας Ηλιόπουλος Τζανούλας. Από τον Ολυμπιακό πολύ καλός ο τερματοφύλακας Δαλούκας στην πρώτη του εμφάνιση με τα χρώματα του Ολυμπιακού Καθώς επίσης οι Καρκάνης, Τόλιας, Ζάχαρης.
Σε γενικές γραμμές καλή η διαιτησία του κ. Δουδούμη – διαμαρτυρίες του Ολυμπιακού για την φάση του 30′ ζητώντας αποβολή παίκτη της Αταλάντης.